| ||||||
![]() Pyrstötiainen Long-tailed BushtitAegithalos caudatus 5.6.2023 Loviisa Canon R6, 600 mm, f/10, ISO-3200, 1/4000 sec, Hand held |
Anna kuvalle pisteet / Give points (10 is the highest): | |||||
Edellisessä Suomen Luonto lehdessä minulla oli artikkeli pyrstötiaisten pesinnästä. Jutussa kerroin, etten koskaan, pesillä vietetyistä lukuisista tunneista huolimatta, ole nähnyt muualla melko yleiseksi raportoitua pyrstötiaisaikuisten sukulaisten yhteistoimintaa poikueiden ruokkinassa. Olisi pitänyt lisätä, että aineistoni pesien määrässä on kuitenkin pieni - vain neljää pesää olin seurannut poikasten lentoon lähtöön saakka.
No nyt viikon aikana olen löytänyt kaksi äskettäin pesästä lähtenyttä maastopoikuetta. Kumpaakin poikuetta ruokki neljä aikuista lintua. Tein kokeen soittamalla poikasten kerjuuääntä molemmilla paikoilla. Atrappi oli hyvin tehokas. Kaksi aikuista pyrstötiaisista oli heti paikalla hakemassa ruokittavia, yhden linnuista tullessa melkein syliin. Yleisesti oletetaan, että nämä extra-aikuiset ovat pesinnässään epäonnistuneita sukulaiskoiraita. Koska näihin aikoihin voi olla (olen kahdesti seurannut pesän rakennusta touko-kesäkuun vaihteessa) jo aloitettuja uusintapesyeitä, jäin miettimään, voisivatko myös uusintapesyeiden koiraat, naaraiden hautoessa, addiktoitua poikasten kerjuuääniin niin, että ainakin lyhyeksi aikaa liittyvät emolintujen avuksi.
During the week I found two fledglings of Long-tailed Tits. Both of them were fed by four adult birds. AJ_2322
Pistekeskiarvo 9.56, annettuja pisteytyksiä 9
|